homepage
MATEMATICKÉ INŽENÝRSTVÍ \ Moderní metody programování \ Platforma .Net \ 

Platforma .NET


  Historie

Microsoft Visual Studio (VS) je integrovaný vývojový nástroj pro tvorbu desktopových a internetových aplikací. Vznik platformy .Net je těsně spjat s jeho historií, je to dáno společnou snahou integrovat jednotlivé nástroje a technologie a tím zjednodušit programování stále složitějších aplikací.

 • 1997 Visual Studio 97
  Prní pokus Microsoftu o integrovanou sadu vývojářských nástrojů.
  Součástí je Visual C++ 5.0 (VC); Visual Basic 5.0 (VB); Visual J++ (VJ)1.1.
  Pro internetové aplikace je tu technologie ASP (Active Server Pages) a Visual InterDev.
 • 1998 Visual Studio 6
  Obsahuje všechny programovací jazyky jako předchozí verze, číslování je však sjednoceno s verzí VS (např. VC 6).
  Integrované vývojové prostředí se rozpadlo: VJ vypadá jinak než VC,VB.
  Toto období je relativně dlouhé (4 roky) a bohaté na události:
  Firma Sun vstoupila do soudního sporu s Microsoftem ohledně jeho implementace platformy Java.  Microsoft se snažil o to, aby Java byla plnohodnotná vývojová platforma pro systémy Windows.
  Microsoft už nebude vyvíjet JVM (Java Virtual Machine).  Kolem roku 2000 se situace projasňuje a je deklarována platforma .Net. Objevuje se v beta verzi a upoutává pozornost.  
 • 2002 Visual Studio.Net (2002)
  Je to první VS pro .Net framework (verze 1.0). Obsahuje nové programovací jazyky. Je to především zcela nový moderní jazyk C#. Visual Basic se stává jazykem .Netu a spolu s ním rovněž J# a JavaScript. Jsou položeny základy toho, aby se rovněž C++ zařadilo mezi .Netové jazyky.  
 • 2003 Visual Studio 2003
  Objevuje se nová verze frameworku (verze 1.1). .Netové C++ dostává vizuální návrháře. .Net se stává v USA nejpoužívanější technologií při tvorbě nových softwarových projektů.  
 • 2005 Visual Studio 2005
  Mnoho změn. Integrované prostředí je přepracováno. Framework je mohutně rozšířen. C#, VB,C++ získávají generiku. .Netové C++ mění syntaxi. Dochází k integraci s novou verzí Microsoft SQL serveru (SQL 2005).
     

Verze pro tisk